Kategoriler
Chevrolet Yol Yardım

Chevrolet Yol Yardım

Chevrolet Yol Yardım, Arızalar asla hoş karşılanmaz, ancak 24/7 Yol Yardım Programımız müşterinin asla mahsur kalmamasını sağlayacaktır.

Müşterinin işe gitmeye, bir partiye geçmesine veya uzun süredir beklenen bir yolculuğa çıkmasına bakılmaksızın, Chevrolet Yol Yardımı, tam bir gönül rahatlığıyla seyahat etmesini sağlar. Markanın Chevrolet sahiplerine olan bakım taahhüdünün bir parçası olarak,

Chevrolet Yol Yardım Programı 7/24 acil yol kenarı hizmeti sunmaktadır.

Mekanik veya elektrik arızası, trafik kazaları, akü, yakıt sıkıntısı, lastik sorunları ve kilitli / kayıp anahtar nedeniyle aracın hareketsiz hale getirilmesi durumunda destek sağlar. Chevrolet bile müşteriyi eve götürecek veya sevdiklerini güvende olduklarını bildirmek için arayacak, böylece müşteri yolda asla mahsur kalmayacak ve korkmayacak.

Chevrolet, eksiksiz Komple Bakım deneyiminin bir parçası olarak 24 saat Yol Yardım Programımızın güvenliğini ve rahatlığını sunmaktan gurur duyar. 1 Ocak 2014’ten itibaren Yol Yardım Programı, aracın fatura tarihinden itibaren 3 yıl boyunca ücretsizdir.

Bir arıza veya kaza durumunda, Chevrolet sahipleri ülke çapında (İstanbul ve İzmir, Bursa hariç) 24 saat ücretsiz yol yardımı için (0232) 853 30 12 (ücretsiz) veya (0232) 853 30 12 numaralı telefonu arayabilir.

Chevrolet Yol Yardım PROGRAMI Aşağıdakiler Için Yardım

Içerir:
Mekanik veya elektrik arızası
Aracın hareketsiz hale getirildiği trafik kazaları
Akü Takviye Başlatma
Yakıt sorunları – Yakıt tükendi, kirli yakıt veya yanlış yakıt
Kilitli anahtarlar, kayıp anahtarlar veya kırık araç anahtarları
Düz Lastik, araçta mevcut yedek lastik, cıvatalar veya supapla ilgili konularda değiştirin.

YOL YARDIMI NASIL İSTENMELİ


Müşteriler, (0232) 853 30 12 veya (0232) 853 30 12 numaralı telefondan Chevrolet’in özel müşteri çağrı merkezini arayabilir ve yardımınıza koşarlar.

Süreci olabildiğince hızlı hale getirmek için, müşterinin arama yaparken müşteri hizmetleri ekibi için aşağıdaki bilgilere hazır olması yararlıdır:

Müşterilerin adı ve iletişim telefon numarası


Araç kayıt numarası
Araç Kimlik Numarası (VIN)
Araç modeli
Fatura Tarihi
Aracın satın alındığı Chevrolet bayisinin adı
Karşılaşılan sorunun kısa açıklaması
Aracın özel konumu ve en yakın yer işareti


KAZADA NE YAPMALI


Müşteriye bir kaza geçirirse veya yol kenarında bir arıza meydana gelirse, sakin kalması gerektiğini ve ardından izlenecek aşağıdaki adımları izlemesi gerektiğini bildirin:

Müşteriye yaralanmaları kontrol etmesini söyleyin. Herhangi bir ciddi yaralanma meydana gelirse, onlara bir ambulans veya polis çağırmasını söyleyin.


Müşteri güvenli olmayan bir yerdeyse ve arabası hareket ettirilebiliyorsa, müşteriye en yakın güvenli yere sürmesini önerin.
Müşterilerin aracı sürülemiyorsa, onlara ve diğer yolcuların başka trafikten uzak olduğundan emin olmalarını veya araçta kalmaları gerektiğini söyleyin.


Ayrıca, diğer sürücüleri uyarmak için araç kontağını kapatmasını ve tehlike ışıklarını yakmasını söyleyin. Eğer bir güvenlik üçgeni varsa, araçlarından en az 5m uzakta yola yerleştirilmelidir.
Birden fazla araç varsa, müşterinin diğer sürücüler’den önemli bilgileri alması istenmelidir.


Ayrıca, araçlarını yetkili servis operasyonuna veya yola geri götürmek için Chevrolet Yol Yardımını aramaları istenmelidir.

Chevrolet oto çekiçi hizmetleri Chevrolet oto lastik yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir