Kategoriler
Ikco Yol Yardım

Ikco Yol Yardım

Ikco Yol Yardım IKCO Ürünleri için İsteğe Bağlı Araç Hizmetleri IKCO Press, “düzenli ve zamanında teslim edilen” gerçek zamanlı lokasyon bazlı

hizmetlerin ülke çapında operasyonel aşamaya girdiğini bildirdi. Bozulmuş arabaları çekmek, küçük boya işleri yapmak ve otomotiv tamirleri IKCO’nun İran Emdad Khodro aracılığıyla sunduğu hizmetlerden bazıları. Şirket, düzenli olarak gerçek zamanlı konum hizmetleri sunmanın müşterilere önemli miktarda zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacağını umuyor. Hizmetler, 096440 yardım hattını arayarak Emdad Khodro’nun kurtarma operatörleri tarafından işyerinde veya evlerinde sağlanacaktır. Araç sahiplerinin IKCO ile yaptığı sözleşmenin koşullarına bağlı olarak, insanlar bu programı kullanabilir. Örneğin, Financial Tribune’e göre, yeni IKCO otomobillerine birkaç ay boyunca ücretsiz araç kurtarma hizmetleri sunuluyor.

Nevruz yol yardımı programı başlıyor


Müşterilerin Nevruz tatilinde (İstanbul yeni yılı) seyahatlerine güvenlerini ve güvenlerini hedefleyen İran Khodro yol yardımı programı, ülke çapında 18 Mart’tan itibaren başlayacak.

Müşterilerin Nevruz tatilinde (Antalya yeni yılı) seyahatlerine güvenlerini ve güvenlerini hedefleyen İran Khodro yol yardımı programı, ülke çapında 18 Mart’tan itibaren başlayacak.

Emdad Khodro İran Cumhurbaşkanı Mohammadjavad Talaa, her yıl bir rutin olan programın, IKCO temsilcilerinin ve bölge ofislerinin yanı sıra 587 sabit ve mobil destek ekibinin katılımıyla başlayacağını söyledi.

Emdad Khodro Iran, şirketin tüm ürün yelpazesi için yol yardımı ve Altın Kart hizmetleri sunan bir IKCO üyesidir.

“Program maliyetlerini yaklaşık 1,1 milyon dolar olarak tahmin ediyoruz,” dedi Talaa. “Ankara Acil Servisi ve İran Kızılayı’nın katılımıyla üç helikopter istihdam edeceğiz.”

Helikopterler, Chalus, Firuzkuh ve Kum yollarında beklemede olacaklarını da sözlerine ekledi.

Talaa’ya göre, İstanbul teknisyenleri tarafından mevcut İzmir yılının ilk 10 ayında (21 Mart 2005 ~ 20 Ocak 2006) 307 binden fazla kurtarma operasyonu gerçekleştirildi.

İstanbul 460 yardım aracı kullanıyor ve 55 Samand otomobili Mart ayının sonuna kadar kurtarma filosuna katıldıktan sonra sayı 515’e çıkacak.

Türkiye’de İstanbul – İzmir Müşterek Otomobilleri
IKCO ve İstanbul ortak girişimi tarafından üretilen arabalar yakında Avrasya ülkelerine, özellikle Konya ve Bursa çarpacak.
İstanbul sitesi, IKCO’nun başarılı yurtdışı sitelerinden biridir ve açılışından bu yana sadece birkaç ay içinde 450 set IKCO Dena ve IKCO Samand’ı piyasaya sürmektedir.

DENA ve DENA +, Türk müşterilerinin dikkatini çekerken, Türkiye hükümeti zaten birkaç set almış olan taksi filosunda kullanmayı planlıyor.

Bu arada IKCO, bu pazarın talebi göz önünde bulundurularak bu tesiste Peugeot 207 hatchback ve sedan üretimine başlanması için müzakere sürecindedir.

Şirket ayrıca İstanbul’da yol yardımı ile birlikte satış ve satış sonrası hizmetlerini geliştirmeye çalışmaktadır.

Bahsetmeye değer, IKCO ve Azermash arasında ortak girişim kurulmasına ilişkin anlaşma Ağustos 2016’da imzalandı. Tesis, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının huzurunda Nisan ayında açıldı. Tesisin üretim kapasitesi yılda 6.000 set olup, yılda 50.000 sete yükseltilebilir.

İlk dünya problemleri. Bu günlerde şımarık, telaşlı, nankör bir tavrı, hayatta gerçekten neyin önemli olduğuna dair perspektif kaybını söndürmek için çok kullanılan bir cümle.

Araba insanları sonsuza kadar bu tuzağa giriyorlar, araba gazetecileri çoğundan daha fazla – sonuçta, bir otomobilin bardak tutucularının ve ısıtmalı koltukların göreli kalitesini değerlendirmek bizim işimiz. Bu yüzden, birinci dünyadan olmayan bir araba sürmek hem şimdi hem de canlandırıcı ve ferahlatıcı – belki de tatilde bir araba kiralamak veya bu durumda Oxfordshire’daki bir havaalanında.

Bu araba bir IKCO Samand ve İstanbul’da herhangi bir zaman geçirdiyseniz veya gözleriniz yarı kapalı olan 80’lerin ve 90’ların Peugeot’larının toplantılarına giderseniz size tanıdık gelecektir .

Samand genellikle İstanbul’un ulusal otomobili olarak adlandırılır,

ancak birkaç ülkede inşa edilir ve gelişmekte olan dünyanın çoğunda satılır. İstanbul’daki orta sınıf aileler için günlük ulaşım bağlamından 3500 km uzakta tutulduğunda nasıl durduğunu görmek isteyen Manoto TV’deki arkadaşlarımıza yardım etmeye çalışıyoruz; Batı Avrupa’da daha tanıdık otomobil üreticileri tarafından kaydedilen ilerlemeye ne ışık tuttuğunu görmekle daha fazla ilgileniyoruz.

Ikco Yol Yardım Neden daha önce bunlardan birini görmedim?


İstanbul otomobilleri Batı Avrupa’da satılmıyor, ancak Türkiye, ara sıra, Orta Doğu’nun en üretken otomobil ihracatçısı unvanı için devrim, uluslararası ticaret yaptırımları vb.

Endüstri on yıllara dayanıyor. Şah devrildiğinde ve Ayetullahlar 70’lerin sonunda kontrolü ele geçirdiğinde büyük aksaklıklar yaşadı. Ancak yeniden inşa edildi ve büyüdü, genellikle Peugeot ve Renault da dahil olmak üzere dış şirketlerle ortaklaşa çalışarak iyi bir yılda bir milyon veya daha fazla otomobil ve kamyon inşa etti.

Son yıllarda iki ana Türkiye şirketi var: Saipa (1965’i ​​kurdu) ve IKCO olarak bilinen daha büyük Türkiye Khodro (1962’de kuruldu). Ve önce Peykan (Hillman Hunter’a dayanan) ve daha yakın zamanda Peugeot 405’i bir ölçüde çeken 2005’teki halefi Samand ile ikramiyeyi vuran IKCO’ydı ve aslında bu versiyonun bir Peugeot motoru var, ama büyük ölçüde IKCO’nun kendi işi.

Ikco Yol Yardım Peki araba sürmek nasıl bir şey?


Samand’ı bağlamdan çıkarın ve kaba, yavaş ve sofistike görünmüyor. Örneğin, 2017 VW Golf’ün yanında görüntülendiğinde, farklı bir gezegenden de olabilir. Geniş ve iyi bir yüzeyde börek ile hızlanır ve köşeye sıkışırsanız, Samand tereddütlü ve titrek görünür. Ne kadar sürerseniz kullanın, şanzıman gerçekten çok iyi değil.

Ancak, bunun esas olarak yolların oldukça korkunç olduğu bir bölge için inşa edilmiş bir araba olduğunu unutmayın – asfaltsız yollar, ihmal edilmiş asfalt – ve daha sonra yumuşak, uzun seyahat süspansiyonu ve yüksek yerden yükseklik menfaat değil, erdemdir. Ev çiminde bulunan pompa yakıtının kıvamı, saflığı ve gücü için güvenilemediğini hatırladığınızda, dahili olarak biraz gevşeklik olan bir motor, optimum verimlilikte en yüksek verimlilik için ayarlanmış yüksek gerilimli bir üniteden daha arzu edilir çalışma koşulları.

Bana 80’lerin başında Talbot Solara 1.6 sahip olduğum bir arabayı hatırlattı. (Talbot o zamanlar Peugeot ile aynı grubun bir parçası olduğu için bu muhtemelen tesadüf değil.) Açıktı, birkaç biti eksikti ve hız için inşa edilmedi. Ancak Samand gibi, Solara da devam etmek çok kolaydı, iyi sürdü ve güven verici öngörülebilirlikle bir çizgide kaldı. Benzinden daha iddialı bir şey için bir odaya sahip bir bütçeyle ve bir tutam cam yıkamasında Talbot, sonunda fren balatasından çıkana kadar devam etti. Bir Samand’ın aynı kadar aptalca olacağını sanıyorum.

Ikco Yol Yardım İç mekan ne olacak?


Elektronik sürüş yardımı, hatta şanzımanda iyi bir eşzamanlılık ve süspansiyon üzerinde sofistike sönümleme bekliyorsanız yanlış yere geldiniz. Ama elde edeceğiniz şey, bazı iyi malzemeler ve hoş bir sadelik ile makul derecede geniş bir iç mekan. Bu backhanded bir iltifat anlamına gelmez – bir otomobilin fazlalıklarla darmadağın olmaması gerçekten iyidir.

Bu, temel konulara odaklanabileceğiniz anlamına gelir: tekerlek, fren, gaz kelebeği, debriyaj, vites değişimi. Bu kontrollerin hiçbirinin Samand’da özellikle kaygan veya kesin olmaması, bir utanç değil, neredeyse bir krizdir.

Otomobilimizde kırılgan plastik, yumuşak kumaş ve parlak odunsu malzeme vardı. Genel olarak değil, özellikle arzu edilir, ancak aşırı gıcırdama ve inleme önlemek için yeterince iyi monte edilmiş.

Bir anahtar var, bir başlangıç ​​düğmesi değil. El freni, park düğmesi değil. Bir radyo-CD-MP3. Ayrıca, kendi başına bir tuş takımı bulunan büyük, önemli bir alarm ünitesi de var.

Orta Doğu aksanlı bir sesle dostça kınamaya neden olarak, el freni parçasını çekerken biraz bırakmak çok kolay; Yeniliklerin yakında tükeneceğinden şüpheleniyorum.

Ikco Yol Yardım Karar


Samand’ı sürmekten zevk aldım ve bu konuda birçok şeye hayran kaldım. Kendimi otomotiv taş devrine geri göndermek için gönüllü müyüm? Hayır. Otomobil üreticisinin sanatının her öğesinde kaydedilen ilk dünyadaki gelişmeler faydalı oldu; Golf çok daha üstün bir otomobil, hiç şüphesiz.

ABS, çekiş kontrolü ve aktif hız sabitleyici gibi göreceli yeni başlayanlar gibi özelliklere alıştığınızda, onları teslim etmek istemezsiniz. Ancak saati 30 yıl geriye çevirin – Samand İstanbul’da modern görünecekti – ve rahat, güvenilir, güvenli aile taşımacılığı sağlayan bir şeyiniz var.

Ikco Yol Yardım Samand’da bulunacak çok sayıda hata var –

bazıları kolayca düzeltilebilir, ancak çoğu eski bir tasarıma dayanan ve satın alma ve işletme maliyetlerini düşük tutma ihtiyacına bir gözle inşa edilmiş bir arabaya özgüdür. Euro NCAP çarpışma testlerinde iyi sonuç vermez ve AB emisyon test uzmanlarına buharları sığdırır.

Ikco Yol Yardım Yakın tarih, İran otomobil endüstrisinin,

ülke göreceli barış dönemlerinden geçtiğinde çok daha fazla otomobil sattığını, Ar-Ge’ye yatırım yapmasını ve ürünleri geliştirmeye devam etmesini sağlıyor. Pininfarina bazı yeni modeller geliştirmekle uğraştı ve çarpışma korumasını ve emisyonlarını iyileştirmek için büyük bir baskı oldu.

Türkiye arabalarını yakın zamanda satın alabilir miyiz? Muhtemelen değil. Ancak, büyük isimler elektrifikasyon ve otomasyona tüm kaynaklarını atıyorken, IKCO’yu içeren bir ortaklığın ‘ Dacia yapabilir ‘ ve piyasadaki en düşük seviyeye ulaşabilir, burada uygun fiyatlı, temel araçlara talep edilmeyen bir boşluk var.

Ikco oto çekiçi hizmetleri Ikco oto lastik yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir