Kategoriler
Maserati Yol Yardım

Maserati Yol Yardım

Maserati Yol Yardım Acil durumlarda günün 24 saati hizmet veren Yardım Merkezleri ile iletişime geçilebilir. Maserati müşterilerine

Acil durumlarda 24 saat hizmet veren Yardım Merkezleri ile temasa geçilebilir. Bu yüksek verimli sitelerde, nazik ve yüksek vasıflı profesyoneller, müşteri tarafından işaretlenen herhangi bir soruna mümkün olan en iyi çözümü sağlayacaktır.

Durum ne olursa olsun, Maserati Yol Yardım müşterilerine özel hizmetler sunacaktır.

Nerede olursanız olun size özel uyum
Maserati Yol Yardımı çok çeşitli hizmetler sunar. Ülkenize bağlı olarak aşağıdakileri içerebilir:

• Lastik patladığında veya bitmiş akü olması durumunda yerinde onarım
• En yakın Maserati bayisine çekme
Yedek araç
• Tamir edilen aracın toplanması
• Yolcular için seyahat veya ileriye doğru yolculuklarının sağlanması

Lütfen kontrol edin ülkenizde sunulan hizmetin şart ve koşullarını öğrenmek için yerel web sitenize ve Yol Yardımı kitapçığınıza başvurun.

Aracınızın programı hakkında daha fazla ayrıntı keşfedin
Maserati’nin Yol Yardımı programınız hakkında, sahiplerimiz dokümantasyon kütüphanemizden daha fazla bilgi edinin.

MASERATI TÜRKİYE ve yol yardımı sağlayıcısı Dijital asistan, İngilizce bilmeyen müşteriler için çok dilli seçenekler sunan, dünyanın ilk yol yardımı uygulaması dediklerini geliştirmek için bir araya geldi.

Bu hafta başlatılan uygulama, İngilizce konuşamayan bazı Maserati müşterilerinin kendi ana dillerinde yol yardımı talep etmelerine izin verecektir.

Uygulamaya ilk Türkiye’de en yaygın iki dilli Maserati Yol Yardım müşterileri yansıtmak için Basit İngilizce ve İtalyanca olarak mevcut olacak.

Acil bir durumda, uygulama müşterilere hangi yardımın gerekli olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için sorunla ilgili bir dizi soru sorar ve ondan sorunun fotoğraflarını çekmelerini ister ve bu da daha sonra Dijital asistan ekibine gönderilir.

Uygulamanın kullanımı Dijital asistan’a aracın coğrafi konumunu göndererek müşterilerin alışılmadık bir ortamda nerede olduklarını anlamaya çalışmalarını engeller.

Yardım isteği uygulama üzerinden yapıldıktan sonra, kullanıcı telefonla Dijital yol temsilcilerinden birine yamalı, dili konuşa’maya bilir ancak yardım gönderme sürecine başlamak için gereken bilgilere sahip olacaktır. müşteri.

Uygulama müşterilere ücretsiz olarak geliyor ve yol yardımı hala geçerli olduğu sürece ikinci el sahipler tarafından kullanılabiliyor.

Uygulamaya tüm Maserati Yol Yardım modelleri için çalışır.

Maserati Türkiye COO’su Glen Salih, fikrin İstanbul markası ile Dijital asistan arasındaki bir ortaklık olduğunu ve müşteriler için kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlama arzusundan doğan bir girişim olduğunu söyledi.

“Kesinlikle her zaman yapmak istediğimiz bir şey.

Maserati ısmarlama bir markadır ve bu bakımdan araba ile yapabileceğiniz kişiselleştirme miktarı ile gurur duyuyoruz ve o zaman arabanın diğer yönlerini mümkün olduğunca kişiselleştirmek mantıklı. ”Dedi.

“Yani, bilgi-eğlence sistemi ile dilinizi belirtebilirsiniz, o zaman yol kenarında bir çizme tekniği ile bunu en iyi şekilde orada yapabilmeniz gerekir.

“Pazarımızın İstanbul da mı yoksa İzmir de mı, en azından iki dilli olan bir kısmı var, bu yüzden önce turk dillerini alırken, yakında diğer dilleri de sunacağız.”

Dijital Yol Yardım, yaklaşık 20 yıldır Maserati için yol yardım

sağlayıcısı ve CEO Mahmut, çok dilli uygulamanın, ahmet tarafından getirilen değişen Maserati mülkiyet uzaktan cizim tekniğinin bir sonucu olduğunu söyledi.

“Birkaç ay önce başladık – Levante onlar için hacim yarattı ve onlar için farklı bir müşteri, bu yüzden birçoğu ilk olan müşterilerine izin vermek için onlarla farklı bir şekilde çalışmak istedik. Maserati sahipleri, bize daha kolay ulaşabilmeleri için zaman verdi ”dedi.

“Bu yüzden oradaki liderlikle birlikte oturduk ve bazı fikirler bulduk ve bunlardan biri, onlar için daha kolay bir yol yardımı etkinliğini denemek ve kolaylaştırmaktı ve inşa ettiğimiz uygulama birkaç belirli yönü ele almaktı. bunlardan ilki çok dilli. ”

Yetkili, uygulamaları Türkiye ve İstanbul da dahil olmak üzere diğer pazarlarda kullanıma sunmayı planladığını da sözlerine ekledi.

“Dijital asistan kesinlikle Türkiyeli bir şirket, ancak Tüm şehirlarde bir grupla ortak mülkiyetimiz var” dedi.

“Aslında zaten Türkiye’deki meslektaşlarımızla ve gerçekten de diğer bazı müşterilerimizle görüşüyoruz, bu yüzden bunu kesinlikle diğer pazarlara genişletmeyi umuyoruz.

“Açıkçası bizim için İzmir olurdu çünkü bu büyük bir pazar. Ayrıca potansiyel olarak Ankaraya da bakacağız. ”

Dijital asistan, Yeni Türkiye’deki Maserati için yol yardımı görevlerini zaten üstleniyor.

Maserati oto çekiçi hizmetleri Maserati oto lastik yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir