Oto Modifiye

Oto Modifiye Araç Modifikasyonları Hemen hemen her araba değiştirilebilir, ancak her sürücüye uygun araç tipleri ve modifikasyonlar tamamen bireysel ihtiyaç ve tercihe dayanmaktadır. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kişisel sürüş değerlendirmesine nelerin dahil olduğunu öğrenmek için sürüş değerlendirme sayfasına bakın.

Kişisel güvenliği sağlamak için değerlendirmeler son derece önemlidir ve her bir kişinin ihtiyaçlarının ne kadar benzersiz olduğu yeterince vurgulanamaz; aynı engelli beş kişi için beş farklı modifikasyon ve hatta muhtemelen beş farklı araç gerekecektir. Dahası, uygun bir değerlendirme, yanlış ekipmana harcamış olabileceğiniz çok fazla paradan tasarruf etmenizi sağlar. Doğru adımları atarak kendinizi ve başkalarını koruyun.

Faydalı Kaynak: Engelliler için Motorlu Taşıtların Uyarlanması . Bu, engelli sürücüler için yardımcı aygıtları seçme ve kurma sürecini ayrıntılarıyla anlatan çevrimiçi bir broşürdür .

Sürüş Rehabilitasyon Uzmanları Tarafından Önerilen Tipik Değişiklikler

Otomatik bir şanzımanı genellikle uyarlanabilir bir cihaz olarak düşünmüyoruz, ancak uyarlanabilir cihazlar genellikle ilk olarak genel halk için kolaylık olarak yaratıldı! Otomatik şanzıman, debriyaj ve manuel vites değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Servo direksiyon başka bir kazanan! Neredeyse herkese yardım etti, ama özellikle de bazıları el kumandası kullanan zayıf bir vücuda sahip olanlara.

Denge yönetim sistemleri, araç süspansiyonlarındaki geri tepme enerjisini kontrol etmeye yardımcı olan bir cihaz sunar, böylece sürücü ve yolcular ortalıkta dolanmaz ve aracınız dengeyi korur. Cihaz, yol çarpmalarını, rüzgarın kamyonlardan, devrilmelerden ve araç dengesizliğinin neden olduğu diğer kazaları önleyebilir.

Bir siren dedektörü, işitme engelli bir sürücü için bir ambulans veya itfaiye aracının yüksek desibel ses dalgalarını elektronik olarak algılar.

Bioptics ( Ocutech tarafından ), numaralı gözlüklere takılı bir teleskoplu bir sistemdir. Bu sistem, az gören bir sürücünün özel lensler aracılığıyla aralıklı olarak göz atarak araç kullanmasını sağlar.

Bioptic teleskopik lensleri başarıyla takan tüketiciler, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati, albinizm, Stargardt hastalığı, optik Atrofi, miyopik dejenerasyon, nistagmus, maküler delikler, PXE ve merkezi görüşü etkileyen diğer birçok göz rahatsızlığından kaynaklanan maküler hastalığı olan bireyleri içerir.

Oto Modifiye Direksiyon Cihazları

Direksiyon Düğmeleri pozitif, tek elle kontrol için kullanılır ve kişinin yeteneğine göre ayarlanabilir.

Tutuşu olmayan veya bilek stabilitesi azalmış sürücüler, tekerlek için üç uçlu bir tutuş olan üç pimi kullanabilir.

Direksiyon manşonu, tamamen engelli bir eli ve bileği olan bir sürücü için tam destek ve kontrol sağlar.

Bir avuç içi tutuş, v-tutuş veya dörtlü çatal, direksiyon için bazı dörtlü bacaklarla birlikte kullanılır. Reçeteye ve sürücünün kişisel konforuna göre direksiyonun herhangi bir yerine yerleştirilir.

Bir ampute halkası, direksiyon kollarında protez bir kanca bulunan sürücüleri barındırır. (Protezin yumuşak yüzeyli kıstırıcıları olmalıdır.)

Değiştirilmiş kuvvetli direksiyon, gücü veya dayanıklılığı düşük olan biri için hidrolik direksiyonu veya frenleri çalıştırmak için gereken gücü azaltır.

Zemine monte direksiyon, ayak kontrolü için bir zemin direksiyon simididir.

Diğer Uyarlanabilir Aygıtlar

Yükseltilmiş bir tavan veya alçaltılmış zemin, bir hareketlilik cihazında oturan bir sürücüye yer açmak için yer açar.

Sol ayak hızlandırıcısı, sol bacak çaprazlamasını ortadan kaldırır.

Bir pedal genişletici, frenin ve gaz pedalının yüksekliğini yükseltir, böylece sürücü onları ayakları yerine elleriyle kontrol edebilir.

Bir itme / çekme kolu pedal genişletici gibi çalışır, ancak aynı zamanda kornayı, ön cam sileceklerini, dönüş sinyallerini ve diğer özellikleri kontrol edebilir. (Geçici veya monteli el kontrolleri Gaziler Derneği tarafından tavsiye edilmemektedir.)

Bir direksiyon kolonu uzantısı, direksiyon simidini sürücüye yaklaştırır.

Joy-stick sistemi, bir aracı kontrol etmek için kullanılan başka bir tek elle kullanılan cihazdır.

Sol elle vites seçimi, elektrikli dişli değiştirici ile yapılır.

Sağa dönüş sinyalinin kullanılması, geçiş olmadan sağ elle çalıştırmaya izin verir.

Uzaktan kumanda düğmeleri (dirsek anahtarları dahil) ikincil kontrolleri (korna, silecekler ve dönüş sinyalleri) yeniden konumlandırır veya oluşturur.

Bağlamalar tekerlekli sandalyeyi veya scooter’ı yerinde sabitler, böylece araba hareket ederken kaymaz; birkaç türü var.

Tekerlekli sandalyeden çanak koltuğa geçişi kolaylaştırmak için elektrikli koltuklar kullanılabilir. Elektrikli koltuk, denge, konumlandırma ve stabilite için özelleştirilebilir.

Pek çok sürücü, araca girmek ve çıkmak için aktarma kartlarını kullanır.

Oto Modifiye Koltuklar denge, konumlandırma ve stabilite için özelleştirilebilir.

Bir araca girmek veya çıkmak için bir tekerlekli sandalye veya scooter asansörü de kurulabilir. Bazı asansörler sürücüyü ve hareketlilik aygıtını birlikte kaldırmak için tasarlanmıştır, diğerleri ise yalnızca depolama için hareketlilik aygıtını kaldırır. Hareketlilik cihazı ile birlikte bir bagaja sığacak kadar dardırlar. Asansörler bir minibüse sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Oto Modifiye Bir rampa gerekli olabilir. Çeşitli tarzlarda gelirler. Çoğu araca katlanır.

Otomatik kilitler ve pencere kontrolleri hayatı kolaylaştırır; çoğu yeni araç bu özelliklere sahiptir.

Bir aracın tavanına veya arkasına monte edilen tekerlekli sandalye taşıyıcı, depolama için kullanılır ve büyük bir araç gerektirmez.

Dörtlü bir anahtar tutucu veya çevirici veya çevirici, hassas motor kontrolüne sahip olmayan sürücüler için hayat kurtarıcı olabilir.

Oto Modifiye Araç Seçimi

Bir araç seçerken dikkate alınması gereken sorular aşağıda verilmiştir. Rehabilitation Engineering and Assistive Technology Society of North America (RESNA) tarafından sağlanmaktadır. Sertifikalı bir adaptif sürüş uzmanı, bir sürücü rehabilitasyon programının tamamlanmasında size en iyi şekilde yardımcı olabilir.

Uzman, bir arabaya, kamyona, tam boyutlu bir minibüse veya bir minibüse ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Fiziksel sınırlamaların neler? Bir araca erişme ve kullanma becerinizi neler etkileyecektir?

Araba kullanmakla ilgili zihinsel veya fiziksel stresle ilgileniyor musunuz?

Oto Modifiye Bir araca girip çıkma yeteneğiniz nedir?

Girip çıkmak için uyarlanmış bir koltuğa veya asansöre ihtiyacınız olacak mı?

Asansöre ihtiyacınız varsa, hangi seçenekleri tercih edersiniz? Yandan veya arka kapıdan giriş / çıkış, elektrikli veya hidrolik, platform salınımı veya süper kol?

Alçaltılmış bir zemine veya yükseltilmiş bir tavana ve kapılara ihtiyacınız olacak mı?

Oto Modifiye Boyunuz nedir yoksa elektrikli koltuğa mı geçeceksiniz?

Aracınızı çalıştırmak için el kumandaları gibi özel değişikliklere ihtiyacınız olacak mı?

Seçtiğiniz aracınızda servisler ve garanti programları nelerdir? Hangi kısımlar kapsanmaktadır ve şehir dışındaysanız acil onarım işleri nerede yapılabilir?

Veteran İdaresi, eyaletinizin mesleki rehabilitasyon bölümü, gelişimsel engelli hizmetleri, işçi tazminatı veya sağlık sigortası aracılığıyla finansman kaynakları için uygun musunuz?

Birçok özel sigorta şirketi de sürücü rehabilitasyon programlarını kapsar ve bazı sürücü sigortaları araç modifikasyonunu kapsar.

Vergi kredilerinin modifikasyonlara uygunluğunu belirlemek için kalifiye bir muhasebeci ile kontrol ettiniz mi?

Araç üreticisine, modifikasyonların ödenmesine yardımcı olacak indirim programlarını kontrol ettiniz mi? Chrysler, Ford ve General Motors, araç modifikasyon maliyetleri için geri ödeme programlarına sahiptir ve muhtemelen başkaları da vardır. (Uyarlanabilir Donanım ve Araç Satıcıları bölümüne bakın.) Engelliliğiniz için bir araç satın aldığınızda ve üzerinde değişiklik yaptığınızda geri ödeme alabilirsiniz.

Oto Modifiye Mobilite Ekipman Satıcıları

Araçlar için tadilat ve tadilat sağlayan bayileri burada arayın . Ayrıca önceden modifiye edilmiş araçların kira ve satışlarını da burada bulabilirsiniz.

Yardımcı Teknoloji Otomobilleri Engelli Kişiler İçin Erişilebilir Hale Getiriyor
Bu makale, sürüş için AT’ye genel bir bakış sağlar. Araçların modifiye edilmesiyle ilgili bazı geçmişleri, yardımcı teknoloji türlerini, yaygın olarak modifiye edilen arabaları / minibüsleri ve bayilerde sunulan indirimleri içerir.