Kategoriler
Proton Yol Yardım

Proton Yol Yardım

Proton Yol Yardım hizmetini başlattı, (0212) 426 19 36 yardım hattını tek noktadan müşteri hizmetleri hattı olarak yeniden başlattı.

Proton, beklenmedik aksilikler nedeniyle mahsur kalan Proton sahiplerine yol yardımı sağlayan yeni bir Mobil Yardım hizmeti duyurdu. Bugün başlayan servis, 21 adet Persona ve üç adet Exora’nın hizmete girdiğini ve anında onarım yapmak için araçlarla donatıldığını görecek. İlk aşamada, arabalar Proton Edar tarafından işletilecek.

Servis, 1 Nisan’da Proton Edar tarafından işletilen Proton Yol Yardım

bu sefer 4S ve 3S merkezleri gibi seçilen bayi mağazaları tarafından 1 Mayıs’ta 52 araba daha hizmete girecek.

Şirket ayrıca, tüm müşteri soruları ve hizmetleri için tek durak merkezi olmayı hedefleyen müşteri destek hattını (0212 426 19 34) yeniden başlattı. Proton CEO’su Datuk Abdul Harith Abdullah, sayının Pizza Hut Malezya’nın eski hattı olan 755 25 25 kadar unutulmaz hale gelmesini diledi.

Mobile yol yardım talebinde bulunmanın yanı sıra,

müşteriler ayrıca telefon hattı üzerinden servis randevuları planlayabilir (elbette bunun için ilgili servis merkezlerini de arayabilirsiniz) ve şirketin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili şikayetler gönderebilirler.

Proton ayrıca Yol Yardım,

hizmetin ilgili insanlara, müşteri ilişkileri yöneticileri ve müşteri hizmetleri görevlileri, alan yöneticileri ve benzerleriyle birlikte çalışan ve Proton’un kendi iç bölümleriyle irtibatlarını içerebilecek şekilde çalışanlar ile ilgili soru ve şikayetleri daha iyi yönlendireceğini vaat ediyor. Servis ayrıca vaka çözülene kadar müşteriyle günlük olarak bir güncelleme ile irtibata geçecektir.

Bir sonraki hizmetiniz için Proton Yol Yardım servisine getirin ve kaliteli hizmet ve rekabetçi fiyattan memnun kalacaksınız.

Proton’unuzun bireysel özelliklerini anlıyoruz. Tanılama ekipmanlarını kullanarak teknisyenlerimiz Proton Yol Yardım servis verecek ve gerekirse yeni araç garantinizi koruyarak kayıt defterini üreticinin kayıt defteri servis spesifikasyonlarına göre damgalayacaktır.

Nitelikli teknisyenlerimiz tarafından tedarik edilen ve kurulan tüm yeni parçalar için 24.000 km veya 24 ay garanti (hangisi önce gelirse) sunuyoruz ve ülke çapında garantimizle içiniz rahat edecektir .

Proton Yol Yardım Türkiye çapında garantimizle içiniz rahat edecektir .

Fırsatların seni geçmesine izin verme. En Çok Satan Yönetici ve Premium SUV ile akıllı bir sürüş deneyimi yaşamanın zamanı geldi. PROTON X70, gelişmiş mobilite ve bağlantı ile bağlı mobiliteyi yeniden tanımlıyor.


Bir PROTON X70 satın aldığınızda , arabanızda işlem yapma şansını yakalayın ve Proton Sigorta Programından inanılmaz indirimlerin tadını çıkarın .

Sadece bu değil, 10 yıllık sınırsız kilometre kapsamı , ücretsiz yol yardımı ve garantili eed orijinal parçaları alacaksınız!
En yakın PROTON showroom’unda daha fazla bilgi edinin veya PROTON web sitesini ziyaret edin:

Araba bakımı genellikle araba sahibi olmanın en önemli yönüdür. Bir araba sahibi olarak, bir atölye bulmak ve bir güçlük bulmak için tüm süreci bulduğumu itiraf etmekten biraz utanıyorum.

Ya da arabam ihmal nedeniyle bozulana ve beni yoldan mahsur bırakana kadar düşünmeye devam ederdim.

Sizin için bu şekilde olmak zorunda değil, bu yüzden size parmaklarınızın ucunda temel ve acil araba hizmetleri sunan yerel olarak geliştirilmiş 5 uygulama var.

  1. Serv: On-Demand Araç Servicin
    Serv , 2016 yılında yerli Arief Imran ve Hazim Nordin tarafından kurulan isteğe bağlı bir Proton Yol Yardım platformudur .

Ortalama bir Malezyalı’nın arabalarını korumasına ve özellikle serbest çalışanlar mekaniğinin Servis Ortakları olarak iş bulmasına yardımcı olmak için bir platform olarak oluşturuldu.

Rezervasyon yapıldıktan sonra, Servis Ortağı arabanıza servis vermek için size gelecektir.

Bu, parça değiştirme işleminin yanı sıra motor ve şanzıman yağının değiştirilmesini de içerebilir. Arabanızın mevcut sağlığı hakkında bir rapor bile isteyebilirsiniz.

Günümüzde çoğu servis uygulaması gibi, bu durumda mekanik olan servis sağlayıcıların tahmini varış zamanını, fiyat tekliflerini ve kullanıcı derecelendirmelerini alabilirsiniz.

Geçen yıl (2018) 450’den fazla hizmetle Serv,

şu anda Klang Vadisi, Putrajaya ve Cyberjaya’da faaliyet gösteriyor ve diğer şehirlere de genişlemeyi planlıyor.

  1. CarBengkel: Atölye Rezervasyonu Parmaklarınızın Ucunda
    2015 yılında Armin Baniaz Pahamin ve Amnan Bazil Pahamin kardeşler tarafından kurulan CarBengkel , aracınızın türüne ve konumuna göre sizin için en uygun atölyeyi bulan bir uygulamadır.

Arabanızı alabilir veya seçtiğiniz atölyeye gidebilirsiniz. İkincisi için, kuyruğu atlamanızı sağlayan bir randevu alabilirsiniz.

Uygulama, Google Haritalar veya Waze aracılığıyla atölyeye bile rehberlik edecektir.

Rezervasyon yapmadan önce, hizmetler için teklif isteyebilirsiniz veya önceden bir maliyet tahmini alabilirsiniz. Telefonunuzda ayrıntılı bir maliyet dökümü görüntülenir.

Etkileyici bir şekilde, CarBengkel’in Proton ve Perodua’ya ait resmi atölyeler de dahil olmak üzere ülke çapında 1.000’den fazla atölye ve servis merkezi bulunmaktadır.

CarBengkel, aynı zamanda en yakın Continental, Dunlop veya Viking atölyelerini de bulabileceğiniz anlamına gelen Continental Tires Malaysia ile ortaktır.

  1. Carpit: Kendinizi ‘Sıkmayın’
    Lastiklerden bahsetmişken, başka bir kardeş ikilisi Tai Qishen ve Tai Qiyao, 2016 yılında otomobil lastiklerinizi mümkün olduğunca sorunsuz değiştirmeyi amaçlayan bir uygulama oluşturdu .

Araba modelleri ve ilgili lastik boyutlarının sürekli genişleyen bir veritabanı ile, uygulama sizi en yakın saygın lastik dükkanlarıyla eşleştiriyor ve arabanızı daha sonra rahatlıkla alabiliyor.

Proton oto çekiçi hizmetleri Proton oto lastik yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir